Pompy ciepła charakteryzują się bezawaryjnością, jednak powietrze w niektórych instalacjach może sprawiać problemy, które wpłyną negatywnie na wydajność systemu. Dowiedz się, jak chronić układ pompy przed powietrzem i jakie elementy robocze nie dopuszczą do tego problemu.
Powietrze w instalacji – zwiastun rychłej awarii?
Powietrze nie może docierać do instalacji zamkniętych, ale w praktyce jest to nieuniknione – między innymi z uwagi na lekko zapowietrzoną wodę z wodociągów lub czasami ze względu na nieprawidłowe odpowietrzanie.
Powietrze przy odpowiednio dużym stosunku do cieczy, np. w ramach instalacji grzewczej, może zakłócać pracę wielu urządzeń i podzespołów. Widać to doskonale po zaburzonej cyrkulacji cieczy, niestabilności instalacji, a nawet po jej korozji czy nieprawidłowej kulturze pracy.
Do usuwania powietrza z różnych instalacji wykorzystuje się dedykowane urządzenia, które powinny być montowane podczas oddawania instalacji do użytku. Bez nich, powietrze znajdujące się w instalacji może doprowadzić do usterek. Czasami bardzo kosztownych.
Jak chronić instalację przed korozją?
Odpowietrzanie należy przeprowadzać automatycznie (wówczas cała praca jest wykonywana samodzielnie przez dedykowany produkt) lub ręcznie – jednak oznacza to usunięcie powietrza przez użytkownika, czasami na podstawie analizy np. nietypowych dźwięków z instalacji lub jej nieprawidłowego działania.
- Wyposaż swoją instalację w niezawodne zawory odpowietrzające
Zawory odpowietrzające dzielą się na ręczne i automatyczne. Ręczne, np. modele Caleffi – 505, 5055 oraz 5054 (z regulowanym wyjściem), są przeznaczone do grzejników i cechują się prostotą eksploatacji.
Zawory automatyczne, np. MAXCAL®, MINICAL®, ROBOCAL® oraz VALCAL®, są przeznaczone do różnych instalacji grzewczych i chłodniczych. Odznaczają się wysokimi zdolnościami upustowymi, jak i korpusem wykonanym w całości z kutego mosiądzu. Komponenty wewnętrzne z kolei z niezawodnej stali nierdzewnej. Zawory te nie wymagają ręcznej obsługi, montuje się je bezpośrednio na pionach instalacji i wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko kumulowania się powietrza.
Niektóre modele można uzupełnić kapturkiem higroskopijnym. Ten element błyskawicznie reaguje na zmiany w instalacji – po nasiąknięciu wodą zwiększa swoją objętość, a po wyschnięciu otwiera upust.
- Wybierz skuteczne separatory powietrza
Separatory powietrza to kolejna kategoria urządzeń dedykowanych do usuwania powietrza z instalacji. Znacznie różnią się od powyższych zarówno konstrukcją, jak i działaniem oraz przeznaczeniem. To między innymi doskonale znana wśród instalatorów seria DISCAL® oraz DISCALDIRT®, który różni się od poprzednika dodatkową funkcją separowania zanieczyszczeń.
Zatem, jak chronić instalację przed korozją? Należy zainstalować jedno z dwóch opisanych urządzeń i zabezpieczyć ją w kompleksowy sposób przed niekorzystnym działaniem powietrza.
Mamy nadzieję, że skorzystanie z praktycznych wskazówek zawartych w powyższym poradniku pozwoli zachować wzorowy stan instalacji przez długi czas.